Szpak: Widząc siebie poczułem się jak Jedi – opole.gazeta.pl – 01.06.2012

http://opole.gazeta.pl/opole/1,35114,11846786,Szpak__Widzac_siebie_poczulem_sie_jak_Jedi__WIDEO_.html

Jestem bardzo zadowolony ze stroju, w jakim wystąpię w Opolu, bo jest bardzo efektowny. Szkoda tylko, że ludzie często nie pojmują, że mój wygląd jest po prostu częścią widowiska i nie zwracają uwagi na mój glos – stwierdza Michał Szpak, którego w piątkowy wieczór wystąpi w koncercie “Szalone lata 60!”.

W koncercie tym Szpak zaśpiewa cover utworu “Płonie stodoła” z repertuaru Czesława Niemena. Mocne wykonanie, jakie wokalistka pokazywał podczas prób, podkreśla jego czerwony, ognisty wręcz strój. I choć Szpak jest znany ze specyficznych i bardzo rozbudowanych ubiorów, to sam podkreśla, że jego dotychczasowe działania sprowadzają się do tego, by ludzie utożsamiali go z muzyką.

– Zdaję sobie sprawę z tego, że wyglądam oryginalnie. Ale wynika to z tego, że dla mnie scena nie jest miejscem, gdzie chcę wyglądać normalnie. Przeciwnie, chodzi o widowisko i wcielanie się w rolę, którą się sobie wymyśliło i która pasuje do danej piosenki i aranżacji. Chodzi o nadanie utworowi klimatu oraz podkreślenie go strojem – tłumaczy Szpak.

– Ze wszystkich sił staram się, aby ludzie postrzegali mnie przede wszystkim jako muzyka i śpiewaka. Dlatego tak bardzo garnę się na scenę i na festiwale. Niestety, pomimo tego wciąż jestem uważany raczej za celebrytę, niż artystę – przyznaje.

Szpak nie czuje się pionierem polskiej sceny muzycznej w materii strojów i kontrowersyjności. – Dawniej to Niemen był postrzegany jako ekscentryk. Też malował oczy i miał wiele akcentów, które nie były modne i popularne, przez co większość społeczeństwa go nie akceptowała – zauważa.

Wokalista nie uważa również, aby krytyka, z jaką się spotyka, była owocem zaściankowości Polski. – Myślę, że to kwestia oporu przed przyjmowaniem czegoś, co jest niekonwencjonalne. Trudno mi dokładnie określić z czego to może wynikać, ale przez lata żyliśmy zamknięci pod kloszem, który nie pozwalał ludziom, przede wszystkim tym starszym, smakować wolnego życia. Wydaje mi się, że to właśnie z tego wynika konserwatyzm wielu Polaków – przekonuje.

Mimo to Szpak podkreśla, że dostrzega postęp i zmiany na lepsze w tej kwestii. – Choć przed nami jeszcze długa droga – stwierdza Szpak.

Related Images:

Udostępnij:
Oficjalny Fan Club Michała Szpaka | 2011 - 2018 - Wszystkie Prawa Zastrzeżone