Michał Szpak biografia

Michał Szpak "Don't Poison Your Heart"Michał Szpak urodził się 26 listopada 1990 r. w Jaśle. Pochodzi z muzykalnej rodziny, a jego starsza siostra Marlena jest uzdolnioną sopranistką, która studiowała śpiew klasyczny we Włoszech. Pierwszy występ Michała miał miejsce w 1999 roku na scenie Jasielskiego Domu Kultury podczas konkursu bożonarodzeniowego. Już wówczas dała o sobie znać oryginalność młodego wykonawcy, gdyż zamiast którejś z powszechnie znanych kolęd, wybrał mało popularną pastorałkę.

Michał Szpak oddał w pełni serce muzyce będąc w liceum, gdy dołączył jako wokalista do lokalnego zespołu rockowego Whiplash założonego przez Kamila Czaplę. Przez dwa lata grupa dała dziesiątki koncertów w Jaśle i okolicach, a jej największym sukcesem była wygrana w ogólnopolskim konkursie „Wyśpiewaj Wilki” w 2009 r. Cover utworu „Cień w dolinie mgieł” z ekspresyjnym śpiewem Michała zdobył uznanie Roberta Gawlińskiego i zapewnił zespołowi pierwsze miejsce. Czasy Whiplash były dla Michała również okresem intensywnych eksperymentów z wizerunkiem, a jego oryginalne sceniczne stylizacje i charakteryzacje stanowiły ważny element występów.

Kres działalności undergroundowej nadszedł wraz z początkiem 2011 r., kiedy to Michał wziął udział w castingach do pierwszej polskiej edycji X Factor – znanego w świecie talent show, wyłaniającego talenty wokalne. Premierowy odcinek, w którym Szpak brawurowo wykonał utwór Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat”, wyemitowany został 6 marca 2011 r. 20-letni jaślanin szybko stał się ogólnopolską sensacją, zyskując zarówno tysiące fanów, jak i wielu przeciwników.

Michał Szpak dotarł do finału X Factor, po drodze wykonując własne wersje m.in. takich utworów jak „Purple Rain”, „Knockin’ On Heaven’s Door”, „You Are So Beautiful” czy „Californication”. Ostatecznie zajął w programie drugie miejsce, przegrywając jedynie z bluesowym wokalistą Gienkiem Loską.

17 czerwca, niecałe dwa tygodnie po finałowym odcinku X Factor, Michał Szpak wystąpił na stadionie Legii podczas Orange Warsaw Festival, gdzie śpiewał jako „support” przed koncertem zagranicznych gwiazd: My Chemical Romance, Skunk Anansie i Mobym. Możliwość zaprezentowania się podczas OWF była nagrodą za zajęcie drugiego miejsca w X Factor.

Latem i jesienią 2011 r. Szpak z towarzyszeniem kolegów z Whiplash, dał kilkanaście koncertów w różnych miastach Polski. Jednocześnie rozpoczął pracę nad swą debiutancką płytą, która miała powstać w wytwórni Universal. Ponadto pod koniec lipca zelektryzował swych fanów informacją, iż zamierza wziąć udział w 13. edycji „Tańca z Gwiazdami”, by – jak stwierdził – poszerzać swoje horyzonty i rozwijać się w różnych artystycznych dziedzinach, nie tylko sztuce wokalnej.

Swoje zmagania w „Tańcu z Gwiazdami” Michał rozpoczął 4 września, bardzo szybko stając się najbardziej barwnym, oryginalnym i najżywiej komentowanym uczestnikiem tanecznego show. Mimo dość surowych ocen jury, zyskał ogromną sympatię telewidzów, a wielkie wsparcie fanów pozwoliło mu dotrzeć do 10. odcinka.

Miesiąc po zakończeniu przygody z tańcem, 13 grudnia, światło dzienne ujrzała debiutancka płyta Michała, EP-ka pod tytułem „XI”, będąca nawiązaniem do liczby numerologicznej wokalisty. Na krążku znalazło się pięć utworów, a singlem promującym została ballada „Po niebo”. Swój pierwszy album Michał promował w styczniu i lutym 2012 r. podczas Press Tour po Polsce, będącego okazją do spotkań z fanami, a także dzielenia się z nimi swoimi wrażeniami z prac nad pierwszym krążkiem i opowieściami o planach na przyszłość.

Dnia 29 marca 2012 r. miała miejsce uroczysta premiera pierwszego, utrzymanego w magicznej konwencji, teledysku do piosenki „Rewolucja”, który spotkał się z przychylnym przyjęciem słuchaczy.

1 czerwca 2012 r. wystąpił na 49 KFPP w Opolu brawurowo wykonując piosenkę Czesława Niemena “Płonie stodoła”. Tego roku wykonał również dwa utwory – “Mały Gigolo” w duecie z Martą Bizoń oraz “Pokolenie” (cover zespołu Kombi) – w ramach tarnowskiej Kabaretowej Nocy Listopadowej 2012 organizowanej we współpracy z TVP2. Telewizyjna Dwójka zaprosiła też Michała na sylwestrową scenę Rynku Wrocławskiego. Specjalnie na tę okazję Szpak przygotował energetyczną wersję piosenki “I’m so Excited” zespołu The pointer Sisters, nie zabrakło również Niemenowskiego hymnu “Dziwny jest ten świat”. Występ oglądała wrocławska publiczność oraz rekordowa liczba 3,5 mln widzów przed telewizorami.

Rok 2013 przyniósł nowe emocje i doświadczenia. W czerwcu Michał Szpak dał swój pierwszy oficjalny występ poza granicami kraju, na Międzynarodowym Turnieju Gwiazd w Piłce Nożnej w Moskwie. Wykonanie rosyjskiego romansu “Oczy Czornyje” okazało się być preludium do sukcesu, jaki niebawem Wokalista miał odnieść na Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w Zielonej Górze. 17 sierpnia 2013, pokonując 11 innych artystów biorących udział w wydarzeniu transmitowanym na antenie TVP2, Michał otrzymał najwięcej głosów publiczności i zajął tym samym pierwsze miejsce. W jego ręce trafił symboliczny Złoty Samowar oraz nagroda pieniężna.

W trakcie Oktoberfest 2013 Wokalista zaśpiewał z kolei w Monachium na XVIII Polsko-Niemieckim Festiwalu Kultury, gdzie został gorąco przyjęty przez miejscową Polonię.

W listopadzie wziął udział w koncercie galowym Festiwalu im. Piotra Skrzyneckiego w Mińsku Mazowieckim. Mając przywilej wspólnego występu wraz z muzykami Piwnicy pod Baranami, Michał zaprezentował własną interpretację utworu “Testament” z tekstem Zbigniewa Herberta, wykonywany pierwotnie przez Grzegorza Turnaua. Podążając dalej za swą inspiracją repertuarem Turnaua, Michał Szpak powrócił jeszcze w grudniu do Zielonej Góry, aby oczarować publiczność wykonaniem dwóch pastorałek: „W kropki zielone” oraz „Piosenki tej słuchajcie”. Nagrodzony został gromkimi brawami, a także statuetką Lubuskiego Anioła Roku jako Przyjaciel Akcji „Warto jest pomagać”, pod hasłem której odbywał się świąteczny koncert.

Ponowną okazją, aby wesprzeć szlachetną ideę, jak również zaprezentować się szerszej publiczności, był występ dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2014 w Szczecinie.

Tego roku Michał Szpak pojawił się raz jeszcze na deskach opolskiego Amfiteatru, gdzie wziął udział w Gali Jubileuszowej “25lat! Wolność! Kocham i rozumiem!” wieńczącej 51. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej. Wokalista ponownie zmierzył się z repertuarem Mistrza Niemena, potwierdzając swój nieprzeciętny warsztat wokalno-interpretacyjny w utworze “Jednego serca”.

W sierpniu 2015, dzięki inicjatywie OFC, fragment utworu “Dziwny jest ten świat” w wykonaniu Michała został wysłany w przestrzeń kosmiczną na pokładzie polskiego satelity Heweliusz.

Artysta powtórnie przyjął także zaproszenie do uczestnictwa w świątecznym finale Akcji “Warto jest pomagać”. Zachwycająca interpretacja bożonarodzeniowych tekstów księdza Twardowskiego zapewniła mu aplauz zielonogórskiej publiczności, a Szpak stał się honorowym członkiem Stowarzyszenia.

W roku 2015 Michał podjął niecodzienne wyzwanie artystyczne, jakim był udział w 36. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. “Godzina W” wykonywana podczas serii koncertów galowych pt. „Proszę Państwa, będzie wojna!” okazała się jednym z najbardziej przejmujących występów w scenicznym dorobku młodego Wokalisty. Widowisko retransmitowane było w ramach Studia Teatralnego TVP2.

Współpraca z nowym managerem, Jackiem Jastrowiczem, oraz agencją MusicArt zapoczątkowała zupełnie nowy etap w życiu zawodowym Szpaka. Kwietniowa premiera singla “Real Hero”, będącego zapowiedzią albumu długogrającego, wzbudziła zainteresowanie mediów oraz zdobyła przychylność słuchaczy. Udostępniony na YouTube teledysk promujący został obejrzany ponad pół miliona razy w ciągu pierwszego tygodnia.

W czerwcu polskojęzyczna wersja tego singla, pt. “Jesteś Bohaterem”, przyniosła Michałowi wygraną w opolskim koncercie SuperPremier podczas 52. KFPP. W konkursie startowały utytułowane gwiazdy takie jak Maryla Rodowicz, Natalia Kukulska czy zespół IRA,jednak głosy telewidzów potwierdziły, iż tamtego wieczoru to Szpak ze swoją podniosłą kompozycją był niekwestionowanym ulubieńcem.

Kolejnym zwiastunem nadchodzącej płyty stał się clip do singla “Byle być sobą”, zrealizowany z udziałem fanów. 13 listopada nastąpiła premiera długo wyczekiwanego albumu o tym samym tytule, stanowiącym niezaprzeczalne motto kontrowersyjnego Artysty. I rzeczywiście, muzyczna zawartość krążka okazała się być spójna ze Szpaczą oryginalnością i wszechstronnością. Inspirujący, przemyślany materiał wyeksponował ogromną skalę możliwości wokalnych Michała oraz różne odcienie jego emocjonalnej natury, co wkrótce docenili słuchacze. Ponad 30 tysięcy sprzedanych egzemplarzy płyty wyniosło ją na 1. miejsce w notowaniu OLiS i zadecydowało o przyznaniu jej statusu platyny. Album miał dla Michała ogromne znaczenie również z innego, bardzo osobistego powodu: został zadedykowany jego najukochańszej, zmarłej Mamie, która przekazała mu uwielbienie dla wolności i sztuki.

Jeszcze tego samego roku, w grudniu, teledyskową oprawę zyskał następny utwór z longplaya, liryczny “Such is Life”, zaprezentowany jako potencjalna propozycja do konkursu Eurowizji 2016. Wkrótce zorganizowano jednak oficjalną ankietę, w której fani zadecydować mieli, z jaką piosenką konkursową Szpak mógłby ich zdaniem podbić Europę. Ostatecznie wybór padł na ekspresyjną, równie wymagającą wokalnie, acz mniej melancholijną balladę “Color of Your Life”, nawiązującą brzmieniem do najlepszych festiwalowych tradycji.

Występem na Sylwestrze TVN w Krakowie Michał Szpak zamknął obfitujący w przeżycia rok. I chyba nawet on sam nie mógł podejrzewać, jak elektryzujący okaże się dla niego rok następny.

Już w styczniu 2016 Wokalista wziął udział w nagraniach do programu “Agent” realizowanego przez TVN w Republice Południowej Afryki, dając po raz kolejny wyraz swej rozmiłowanej w przygodach naturze. Odpadł w 4. odcinku, udowodnił jednak zarówno współuczestnikom jak i telewidzom, iż w obliczu najbardziej ekstremalnych wyzwań nie opuszcza go ani odwaga, ani poczucie humoru.

Chęć uczestnictwa w Eurowizji, od dawna już deklarowana przez Szpaka, niebawem zapoczątkować miała zupełnie nowy etap w jego karierze. 5 marca Artysta z utworem “Color of Your Life” w brawurowym stylu zdeklasował konkurencję w polskich Preselekcjach do Festiwalu transmitowanych na antenie TVP1. Siódmy w kolejności występ w trakcie eliminacji okazał się tym szczęśliwym – 35,89% wysłanych smsowo głosów otworzyło Michałowi furtkę do udziału w największej europejskiej imprezie muzycznej od 1956 roku, odbywającej się tym razem w Sztokholmie.

Nim Szpak jako reprezentant Polski udał się do Szwecji, dołączył do trasy promocyjnej poprzedzającej konkurs, w trakcie której miał szansę zaśpiewać dla publiczności międzynarodowej w Amsterdamie (Eurovision in Concert), Tel-Awiwie (Israel Calling) i Londynie (London Eurovision Party).

Początek maja upłynął już na intensywnych próbach w Sztokholmie. 12 maja dzięki fantastycznemu występowi w drugim półfinale Eurowizji Michał zakwalifikował się do kolejnego etapu. 14 maja podczas koncertu finałowego, na oczach ponad 200 mln telewidzów z całego świata (w tym 5 mln z Polski), Artysta nie tylko dostarczył monumentalnych wrażeń artystycznych, ale w trakcie odczytywania wyników głosowania dokonał też najbardziej spektakularnego skoku w tabeli punktowej. Po zajęciu przedostatniego miejsca za sprawą 7 punktów przyznanych przez jury, Wokalista poszybował na miejsce 8. dzięki 222 punktom od widzów. Był tym samym trzeci w głosowaniu wielbicieli konkursu, otrzymując m.in. notę 12 (maksimum) z Austrii i Belgii, 10 (równowartość 2 miejsca) z Niemiec, Islandii, Irlandii, Włoch, Norwegii, Szwecji, Holandii i Wielkiej Brytanii. Jednocześnie ustanowił trzeci najlepszy wynik w historii polskiego udziału w Eurowizji.

Singiel “Color of Your Life” pokrył się w Polsce potrójną platyną, a w rozmaitych zakątkach świata – od Rosji po Australię – zaczęły pojawiać się fan cluby Artysty.

Tego roku Michał triumfował również na 53. KFPP w Opolu. Drugiego dnia festiwalu, w ramach występów pozakonkursowych zaśpiewał piosenki “Jesteś bohaterem” i “Color of Your Life”, aby jeszcze tego samego wieczoru, podczas konkursu SuperJedynek 2016 powrócić z utworem “Byle być sobą” i – wyborem telewidzów – odebrać nagrodę SuperArtysty. Zwieńczenie serii sukcesów stanowiło Grand Prix Publiczności w koncercie Złote Opole dzień później, 5 czerwca, przyznane Szpakowi za utwór “Jesteś bohaterem”. To prestiżowe wyróżnienie, będące podsumowaniem 53-letniej tradycji festiwalu, przypieczętowało pozycję młodego Artysty na polskiej scenie muzycznej i w sercach słuchaczy.

Październikowy koncert na warszawskim Torwarze był wspólnym muzycznym świętem Michała oraz jego fanów, którzy specjalnie na to wydarzenie przyjechali z różnych stron Polski i Europy. Wśród niespodzianek nie zabrakło duetu ze starszą siostrą Marleną, a kulminacyjnym momentem było wręczenie Artyście symbolicznej platynowej płyty za album “Byle być sobą”.

Tego samego roku Wokalista wygrał w plebiscycie Gwiazd Plejady jako Osobowość Roku oraz został uhonorowany Różą Gali w kategorii Online.

W grudniu w łódzkiej Atlas Arenie Michał wystąpił jako gość specjalny show “Queen Symfonicznie” zorganizowanego w związku z 25. rocznicą śmierci Freddy’ego Mercury’ego. Wraz z Joanną Woś, światowej sławy sopranistką, zaprezentował utwór “Barcelona”, a solo – wzruszającą kompozycję “Love of My Life”.

Z kolei podczas widowiska TVP “Galeria Mistrzów” Szpak oddał muzyczny hołd Markowi Grechucie w piosence “Korowód”.

Ostatnią noc roku 2016 Artysta świętował podczas Sylwestra z Dwójką w Zakopanem, gdzie wykonał swoją eurowizyjną piosenkę.

Rok 2017 Michał Szpak rozpoczął z przytupem, 25.01 singiel “Colour of your life” pokrył się potrójną platyną.

Trasa koncertowa Michała Szpaka o tym samym tytule objęła mnóstwo polskich miast m.in: Jaworzno, Rybnik, Zakopane, Kielce, Kalisz, Białystok, Szczecin i wiele innych. W międzyczasie wokalista był gościem Koncertu Noworocznego w poznańskiej Sali Ziemi, gdzie wystąpił m in. ze śpiewaczką operową Grażyną Brodzińską.

W marcu w Piotrkowie Trybunalskim Michał Szpak zaśpiewał obok węgierskiego zespołu Omega na Dniach Przyjaźni Polsko- Węgierskiej.

26 maja wykonawca gościł na Sopot SuperHit Festival. Zaprezentował publiczności dwa utwory ze swojej płyty: “Byle być sobą” i eurowizyjny przebój.

Michał wraz ze swoim zespołem odwiedził też Brukselę.

24 czerwca artysta wrócił w swoje rodzinne strony, był gwiazdą muzyczną Dni Jasła 2017. Koncert ten przyniósł wokaliście i jego fanom wiele wzruszeń i radości. “Fenomenalny wieczór Michała Szpaka”, tak o koncercie pisały jasielskie media.

Latem jego trasa “Colour of Your Life” zawiodła fanów do nadmorskich kurortów.
W lipcu odbył się koncert Michaław wyjątkowej scenerii Kopalni Soli w Wieliczce, towarzyszył mu tam big- band emBand z Jaworzna. Artysta wykonał swoje utwory w specjalnie przygotowanych na okazję Summer Music Festival 2017 aranżacjach.

W sierpniu wokalista ponownie gościł w Sopocie na Top of the Top Festival.

Pod koniec lata Michał Szpak zadebiutował w roli trenera w programie “The Voice of Poland”. Udział artysty w projekcie zakończył się ogromnym sukcesem, gdyż jego podopieczna Marta Gałuszewska została zwyciężczynią programu. W finale Michał wykonał w duecie ze swoją laureatką singiel “Don’t Poison Your Heart”, zwiastujący jego nową płytę.

Pełen sukcesów rok Michał Szpak zakończył udziałem w koncercie Sylwestrowym TVP2 w Zakopanem. Poza własnymi utworami, wykonał w duecie z Marylą Rodowicz jej przebój “Ale to już było”.

Rok 2018 rozpoczął się dla młodego wokalisty pracowicie. Na początku stycznia wystąpił na Koncercie Karnawałowym w Krakowie, a kilka dni później wspierał swoim występem finał WOŚP w Słupsku.

W lutym Artysta został uhonorowany przez widzów za swój udział w programie “The Voice of Poland” statuetką Telekamery 2018 w kategorii Juror. Było to ogromne i zasłużone wyróżnienie dla debiutującego na fotelu trenerskim Michała Szpaka.

Już w pierwszych dniach lutego koncertem w Bydgoszczy rozpoczęła się wyjątkowa trasa Michała Szpaka “Classica Tour”, w której towarzyszyła mu śpiewaczka operowa, a prywatnie jego siostra Marlena. Artysta pokazał nam swoją nową odsłonę wykonując w duecie z siostrą wielki filmowy hit ” E Piu Ti Penso” Andrei Bocellego i Ariany Grande. Piosenkę napisał sam Ennio Morricone.

Michał wraz z siostrą odwiedził największe filharmonie i teatry muzyczne w kraju. Uwieńczeniem trasy “Classica Tour” był występ 28.04.2018 r.  w Chicago wraz z Paderewski Symphony Orchestra. Koncert Michał, któremu towarzyszyła siostra Marlena Szpak zgromadził kilka tysięcy słuchaczy i spotkał się z ogromnym entuzjazmem. 
24.05.2018 ukazał się nowy singiel „King Of The Season“,  a termin wydania płyty został określony na 7.09.2018.

25.05.2018 po raz kolejny mogliśmy podziwiać Michała Szpaka na Polsat SuperHit Festiwalu w Sopocie w platynowym koncercie. Dwa tygodnie później Artysta pojawił się na Innym festiwalu – Międzynarodowym Festiwalu Talentów im. Anny German w pięknej interpretacji utworu “Wróć do Sorrento” 

 

 

Related Images:

Udostępnij:

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Oficjalny Fan Club Michała Szpaka | 2011 - 2018 - Wszystkie Prawa Zastrzeżone