Whiplash

Niezwykła droga artystyczna Michała Szpaka ma swoje sekretne początki w lokalnej historii podkarpackiej sceny undergroundowej. Jego wczesno młodzieńcze poczynania muzyczne pozostają nieodłącznie związane z zespołem Whiplash, założonym w marcu 2007 roku przez Kamila Czaplę i paru znajomych, zafascynowanych klasycznym rock’n’rollem. Skład grupy zmieniał się wielokrotnie na przestrzeni lat, ostatecznie licząc 5 osób pochodzących z Jasła i okolic:

Michał Szpak (wokal)
Kamil Czapla (gitara rytmiczna, akustyka)
Mariusz Jałowiec (gitara solowa)
Sebastian Jałowiec (gitara basowa)
Mateusz Idzikowski (perkusja), w 2009 roku zastąpiony przez Leszka Ochałka

W czasie pierwszych występów zespół posiłkował się coverami, z czasem jednak zaczął tworzyć własne utwory, czerpiąc z najróżniejszych inspiracji, od bluesa aż po metal oraz korzystając z fuzji talentów kompozytorskich w grupie. Whiplash łączył surowość i ciężar rockowych riffów z nastrojem nieuchwytnej tajemnicy skrytej w klimatycznych melodiach oraz szczerych, osobistych tekstach. Kluczowym elementem wpływającym na ostateczny styl zespołu okazał się wyrazisty głos Michała, najmłodszego członka grupy, który wniósł do niej powiew świeżości, pokłady niezwykłych emocji, pasji i wrażliwości. Sceniczny potencjał Szpaka miał szansę objawić się podczas licznych koncertów, dzięki którym zespół zapewniał sobie niezależność i zjednywał publikę. Charyzmatyczny frontman wzbogacał żywiołowe występy, sięgając po najróżniejsze środki wyrazu. Nieokiełznana, bezpardonowa wyobraźnia podpowiadała mu szalone estradowe stylizacje, a rozwijający się talent interpretacyjno-wokalny stanowił bazę dla ekspresyjnych improwizacji, zahaczających nawet o quasi-operowe wokalizy. Unikat artystyczny i osobowościowy, jakim okazał się Michał, wkrótce stanowił znak rozpoznawczy Whiplash, a jego pełne zaangażowanie w każdy występ, sceniczna swoboda i zindywidualizowany styl były zawsze komentowane w lokalnym środowisku muzycznym. Zespołowi zdarzyło się nawet wystąpić w jasielskim pubie o jakże wymownej nazwie Legenda.

Grupa zmieniła na pewien czas nazwę na DeStar i pod tym szyldem wygrała konkurs „Wyśpiewaj Wilki” dzięki niezapomnianemu wykonaniu piosenki „Cień w Dolinie Mgieł”. Zespół pojawił się również dwukrotnie na podkarpackich koncertach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a pierwsze demówki cieszyły się sporym zainteresowaniem wśród fanów.

Obecnie Michał skupia się na swojej solowej karierze, pozostaje jednak w kontakcie z kolegami z Whiplash.  Kamil Czapla, z którym Michał nadal się przyjaźni wystąpił w 2016 roku gościnnie podczas koncertu w Mrągowie. Czy  rozdział z Whiplash w muzycznym życiu Michał został zamknięty pozostaje niewiadomą, gdyż wokalista w kilku wywiadach wspomniał, że chętnie zrealizowałby w przyszłości wspólny projekt z kolegami z dawnego zespołu. 

Od lewej: Mariusz, Leszek, Maciej i Kamil

 

Michał-Szpak-Whiplash

Related Images:

Udostępnij:
Oficjalny Fan Club Michała Szpaka | 2011 - 2018 - Wszystkie Prawa Zastrzeżone