Biografia

Michał Szpak urodził się 26 listopada 1990 r. w Jaśle. Pochodzi z muzykalnej rodziny, a jego starsza siostra Marlena jest uzdolnioną sopranistką, która studiowała śpiew klasyczny we Włoszech. Pierwszy występ Michała miał miejsce w 1999 roku na scenie Jasielskiego Domu Kultury podczas konkursu bożonarodzeniowego. Już wówczas dała o sobie znać oryginalność młodego wykonawcy, gdyż zamiast którejś z powszechnie znanych kolęd, wybrał mało popularną pastorałkę.

Michał oddał w pełni serce muzyce będąc w liceum, gdy dołączył jako wokalista do lokalnego zespołu rockowego Whiplash założonego przez Kamila Czaplę. Przez dwa lata grupa dała dziesiątki koncertów w Jaśle i okolicach, a jej największym sukcesem była wygrana w ogólnopolskim konkursie „Wyśpiewaj Wilki” w 2009 r. Cover utworu „Cień w dolinie mgieł” z ekspresyjnym śpiewem Michała zdobył uznanie Roberta Gawlińskiego i zapewnił zespołowi pierwsze miejsce. Czasy Whiplash były dla Michała również okresem intensywnych eksperymentów z wizerunkiem, a jego oryginalne sceniczne stylizacje i charakteryzacje stanowiły ważny element występów.

Kres działalności undergroundowej nadszedł wraz z początkiem 2011 r., kiedy to Michał wziął udział w castingach do pierwszej polskiej edycji X Factor – znanego w świecie talent show, wyłaniającego talenty wokalne. Premierowy odcinek, w którym Szpak brawurowo wykonał utwór Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat”, wyemitowany został 6 marca 2011 r., a 20-letni jaślanin szybko stał się ogólnopolską sensacją, zyskując zarówno tysiące fanów, jak i wielu przeciwników.

Michał dotarł do finału X Factor, po drodze wykonując własne wersje m.in. takich utworów jak „Purple Rain”, „Knockin’ On Heaven’s Door”, „You Are So Beautiful” czy „Californication”. Ostatecznie zajął w programie drugie miejsce, przegrywając jedynie z bluesowym wokalistą Gienkiem Loską.

17 czerwca, niecałe dwa tygodnie po finałowym odcinku X Factor, Michał wystąpił na stadionie Legii podczas Orange Warsaw Festival, gdzie śpiewał jako „support” przed koncertem zagranicznych gwiazd: My Chemical Romance, Skunk Anansie i Mobym. Możliwość zaprezentowania się podczas OWF była nagrodą za zajęcie drugiego miejsca w X Factor.

Latem i jesienią 2011 r. Szpak z towarzyszeniem kolegów z Whiplash, dał kilkanaście koncertów w różnych miastach Polski. Jednocześnie rozpoczął pracę nad swą debiutancką płytą, która miała powstać w wytwórni Universal. Ponadto pod koniec lipca zelektryzował swych fanów informacją, iż zamierza wziąć udział w 13. edycji „Tańca z Gwiazdami”, by – jak stwierdził – poszerzać swoje horyzonty i rozwijać się w różnych artystycznych dziedzinach, nie tylko sztuce wokalnej.

Swoje zmagania w „Tańcu z Gwiazdami” Michał rozpoczął 4 września, bardzo szybko stając się najbardziej barwnym, oryginalnym i najżywiej komentowanym uczestnikiem tanecznego show. Mimo dość surowych ocen jury, zyskał ogromną sympatię telewidzów, a wielkie wsparcie fanów pozwoliło mu dotrzeć do 10. odcinka.

Miesiąc po zakończeniu przygody z tańcem, 13 grudnia, światło dzienne ujrzała debiutancka płyta Michała, EP-ka pod tytułem „XI”, będąca nawiązaniem do liczby numerologicznej wokalisty. Na krążku znalazło się pięć utworów, a singlem promującym została ballada „Po niebo”. Swój pierwszy album Michał promował w styczniu i lutym 2012 r. podczas Press Tour po Polsce, będącego okazją do spotkań z fanami, a także dzielenia się z nimi swoimi wrażeniami z prac nad pierwszym krążkiem i opowieściami o planach na przyszłość.

Dnia 29 marca 2012 r. miała miejsce uroczysta premiera pierwszego, utrzymanego w magicznej konwencji, teledysku do piosenki „Rewolucja”, który spotkał się z przychylnym przyjęciem słuchaczy.

1 czerwca 2012 r. wystąpił na 49 KFPP w Opolu brawurowo wykonując piosenkę Czesława Niemena „Płonie stodoła”. Tego roku wykonał również dwa utwory – „Mały Gigolo” w duecie z Martą Bizoń oraz „Pokolenie” (cover zespołu Kombi) – w ramach tarnowskiej Kabaretowej Nocy Listopadowej 2012 organizowanej we współpracy z TVP2. Telewizyjna Dwójka zaprosiła też Michała na sylwestrową scenę Rynku Wrocławskiego. Specjalnie na tę okazję Szpak przygotował energetyczną wersję piosenki „I’m so Excited” zespołu The pointer Sisters, nie zabrakło również Niemenowskiego hymnu „Dziwny jest ten świat”. Występ oglądała wrocławska publiczność oraz rekordowa liczba 3,5 mln widzów przed telewizorami.

Rok 2013 przyniósł nowe emocje i doświadczenia. W czerwcu Michał dał swój pierwszy oficjalny występ poza granicami kraju, na Międzynarodowym Turnieju Gwiazd w Piłce Nożnej w Moskwie. Wykonanie rosyjskiego romansu „Oczy Czornyje” okazało się być preludium do sukcesu, jaki niebawem Wokalista miał odnieść na Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w Zielonej Górze. 17 sierpnia 2013, pokonując 11 innych artystów biorących udział w wydarzeniu transmitowanym na antenie TVP2, Michał otrzymał najwięcej głosów publiczności i zajął tym samym pierwsze miejsce. W jego ręce trafił symboliczny Złoty Samowar oraz nagroda pieniężna.

W trakcie Oktoberfest 2013 Wokalista zaśpiewał z kolei w Monachium na XVIII Polsko-Niemieckim Festiwalu Kultury, gdzie został gorąco przyjęty przez miejscową Polonię.

W listopadzie wziął udział w koncercie galowym Festiwalu im. Piotra Skrzyneckiego w Mińsku Mazowieckim. Mając przywilej wspólnego występu wraz z muzykami Piwnicy pod Baranami, Michał zaprezentował własną interpretację utworu „Testament” z tekstem Zbigniewa Herberta, wykonywany pierwotnie przez Grzegorza Turnaua. Podążając dalej za swą inspiracją repertuarem Turnaua, Szpak powrócił jeszcze w grudniu do Zielonej Góry, aby oczarować publiczność wykonaniem dwóch pastorałek: „W kropki zielone” oraz „Piosenki tej słuchajcie”. Nagrodzony został gromkimi brawami, a także statuetką Lubuskiego Anioła Roku jako Przyjaciel Akcji „Warto jest pomagać”, pod hasłem której odbywał się świąteczny koncert.

Ponowną okazją, aby wesprzeć szlachetną ideę, jak również zaprezentować się szerszej publiczności, był występ dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2014 w Szczecinie.

Tego roku Szpak pojawił się raz jeszcze na deskach opolskiego Amfiteatru, gdzie wziął udział w Gali Jubileuszowej „25lat! Wolność! Kocham i rozumiem!” wieńczącej 51. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej. Wokalista ponownie zmierzył się z repertuarem Mistrza Niemena, potwierdzając swój nieprzeciętny warsztat wokalno-interpretacyjny w utworze „Jednego serca”.

W sierpniu 2015, dzięki inicjatywie OFC, fragment utworu „Dziwny jest ten świat” w wykonaniu Michała został wysłany w przestrzeń kosmiczną na pokładzie polskiego satelity Heweliusz.

Artysta powtórnie przyjął także zaproszenie do uczestnictwa w świątecznym finale Akcji „Warto jest pomagać”. Zachwycająca interpretacja bożonarodzeniowych tekstów księdza Twardowskiego zapewniła mu aplauz zielonogórskiej publiczności, a Szpak stał się honorowym członkiem Stowarzyszenia.

W roku 2015 Michał podjął niecodzienne wyzwanie artystyczne, jakim był udział w 36. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. „Godzina W” wykonywana podczas serii koncertów galowych pt. „Proszę Państwa, będzie wojna!” okazała się jednym z najbardziej przejmujących występów w scenicznym dorobku młodego Wokalisty. Widowisko retransmitowane było w ramach Studia Teatralnego TVP2.

Współpraca z nowym managerem, Jackiem Jastrowiczem, oraz agencją Music Art zapoczątkowała zupełnie nowy etap w życiu zawodowym Szpaka. Kwietniowa premiera singla „Real Hero”, będącego zapowiedzią albumu długogrającego, wzbudziła zainteresowanie mediów oraz zdobyła przychylność słuchaczy. Udostępniony na YouTube teledysk promujący został obejrzany ponad pół miliona razy w ciągu pierwszego tygodnia.

Obecnie Michał intensywnie pracuje nad skompletowaniem całości materiału na nowy krążek. Data ukazania się płyty nie jest jeszcze znana.

Share:

Leave a Reply